Dermotto

Kulak Bölgesinde Seboreik DermatitKulak kepçesi arkası ve özellikle kulak deliği vücudun yağlı bölgelerindendir. Diğer tüm yağlı ve kıllı vücut bölgeleri gibi kulak yolu denilen kulak deliğinde de seboreik dermatit ( yağlı egzama ) görülebilir.

Saçlı deri ve diğer kıllı bölgelerde seboreik dermatitin sebebi % 60-80 civarında mantar (malessezia furfur) iken kılsız bölgelerde mantar görülme sıklığı daha azdır.

Kulak yolu da kısmen kıllı oluğu için mantar görülme ihtimali daha fazla olabilir. Bu bölgede oluşan seboreik dermatit daha rahatsız edici olmaktadır. Çünkü kaşındığında rahat kaşınabilecek bir alan değildir.

Kulakta yağlı egzama varsa genellikle saçlı bölgede de olur ikisinin tedavisi farklı ilaçlarla yapılır, saçlı bölgedeki için climbazol içeren şampuanlar yanı sıra kortizon içeren solüsyonlar veya meyan kökü özütü içeren solüsyonlar kullanılırken kulak yolundaki hastalık için kortizonlu merhemler veya bunların yan etkisi olduğu için Pruzon merhem benzeri ürünler kullanılır. Seboreik dermatit çok sık tekrarlayan bir hastalık olduğu için kortizonlu ürünler yerine bitkisel kortizon içeren ürünler tercih edilmelidir. Çünkü kortizonlar yan etkisi yüksek ilaçlardır.

   Paylaş

Yorum yapılmamış