Dermotto

Kafa derisi saçın altında kalsa da diğer vücut alanları gibi cilt hastalıkları sıkça görülen bir bölgedir. Saç derisi daha yağlı olması sebebiyle yağ kaynaklı hastalıklarda daha sık görülmektedir. Saçlı deri egzaması hastalığıda bunlardan birisidir. Genel anlamda egzama olarak değerlendirilse de aşırı kepek olması seboreik dermatit teşhisi koydurur. Hastalık hakkında yapılan araştırma ve bulgular aşağıdaki belirtilerini ortaya koymaktadır.

Seboreik Dermatit Bulgular

  • Pul gibi kepekler dökülmesi
  • Islaklı hissi
  • Kızarıklık
  • Kaşıntı
  • Saç Derisinde Pürüzlü Olgular

Saçlı Deride Seboreik Dermatit Sebebi

Sebebi net olarak ortaya konamamıştır, aşırı yağlanma ve cildin çok hızlı yenilenmesi olarak açıklanır ama bunların gerçek sebebi kesin bilinmemektedir.Genel inanış “Mallsezia Furfur” adlı mantar hastalığına bağlı olarak geliştiği yönündedir.

Seboreik Dermatit Tedavi

Tedavi Şekli

Sebebi çok net olmadığı için tedavisi de net değildir. Genellikle kortizonlu solüsyonlar kullanılır. Ancak mantar olma ihtimali yüksek olduğu için bununda tedavisi gerekir.

Saçlı deriye kortizonlu krem ya da solüsyonlar kullanılması şikayetlerin hızla düzelmesini sağlar ama kronik bir hastalık olduğu için yeniden ortaya çıkar ve kortizonu yeniden kullanmak gerekir. Kortizonlu ürünlerin yoğun kullanılması hem ciltte sorunlara sebep olabilir hemde saçı dökebileceği yönünde bilgiler vardır.

Mantar tedavisinde çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış TTO ile birlikte bitkisel kortizon olarak kabul edilen meyan kökü extraktı içeren solüsyon kullanılması halinde hem mantar tedavi edilmiş olur hem de kortizon etkisi elde edilirken yan etkisi yaşanmamış olur. İlacın kullanımı şikayetlere göre ayarlanmalıdır.

Kaynak: http://www.dermotto.com

   Paylaş

Yorum yapılmamış