Dermotto

Sebore vücudu kaplayan derinin en sık rastlanan hastalıklarındandır ve daha çok yağ salgısının fazla olduğu yerler, deri kıvrımlarının olduğu yerler ve kıllı bölgelerde görülür, Türkçesi yağlı egzama veya seboreik dermatit demektir. Seboreik dermatit en etkili ilaç bölgeler göre değişiklikler gösterir.
Seboreik Dermatit Nerelerde Olur ?
kulak içinde seboreik dermatitKafa derisi
Burun kenarları
Yüz bölgesi
Koltuk altı
Kulak kepçesi ve kanalı
Apış araları
Makat bölgesi
Eklem alanları
Kadınlarda memelerin altları,
Bebeklerde cinsel organ ve anüs civarı pişikleri (asıl adı diaper dermatitidir)
Bölgelere göre en etkili seboreik dermatit ilaçları şu şekilde yazılabilir;
Pruzon Merhem;burun kenarında seboreik dermatit
Kalamin, çinko oxit, çay ağacı yağı ve bitkisel kortizon meyan kökü extractı içerir. Başarısı % 100 yakındır. Sebep ortadan kaldırılmazsa yeniden ortaya çıkabilir. Ancak hastalığın asıl sebebi engellenirse tekrarlamaz. Örneğin turşu tüketimine bağlı oluşan sorun Pruzon merhem ile düzelir, tekrar turşu yenmedikçe yeniden oluşmaz. Şu bölgelerde kullanılır. Burun kenarları, yüz bölgesi, koltuk altı, ulak kepçesi ve kanalı, apış araları, makat bölgesi, eklem alanları, kadınlarda memelerin altları, bebek pişikleri. Kortizon içermediği için güvenle kullanılabilir.
Seboderm Şampuan ;
% 1 climbazol içeren şampuan yapısındadır, içeriğindeki zink pirition etkinliğini artırmaktadır. Günlük kullanıma uygundur. Hastalığın mantar kaynaklı olma ihtimali % 60-70 tir ve tedavide climbazol en etkili maddedir. Seboderm kullanım yerleri; Saçlı deride seboreik dermatit, kafa derisinde egzama, ensede egzama, saç mantarı.
Dermotto Losyon;
Bitkisel kortizon meyan kökü özütü ve tea tree oil içermektedir. Türkiye’deki en yoğun içeriğe sahiptir. Haftada 1-3 defa kullanım sayesinde kullanımı çok kolaydır. Kafadaki yağlı egzama için en etkili ilaç denilebilir. Başarısı yüksektir.
Bunlar dışında mantar için ketoral, konazol gibi şampuan benzeri ürünler ya da kortizonlu kremler (emovate, dermovate,betnovate vs) kullanılabilir. Ancak kortizonların deriyi inceltme ve kılcal damar oluşturma gibi yan etkileri vardır ve uzun süre kullanılamazlar.
göğüs altında egzamaÖzetle;
Seboreik dermatit en etkili ilaç bölgeye göre değişir, bunun sebebi kullanılacak bölgenin yapısıdır, örneğin saçlı deride merhem kullanımı zor olduğu için şampuan ve solüsyon türü ilaçlar tercih edilir.
Ayrıntılı bilgi ilaçların resmi sitesinden alınabilir.

   Paylaş

Yorum yapılmamış