Dermotto

Nedeni ve tedavisi kesin belirlenememiş bir hastalıktır. Bu sebeple ” kesin tedavisi vardır” demekte zordur. Ancak doğru yaklaşımla hastalık uzun yıllar rahatsız etmeyecek şekilde tedavi edilebilir. Türkçede yağlı egzama denilmektedir.

Saçlı derinin yağlanması, aşırı kepeklenme, kızarıklık, kaşıntı, ıslaklık hissi, saç dökülmesi gibi şikayetlerle karşımıza çıkan ve bir tür egzama olarak kabul edilen seboreik dermatit tedavisinin önemli bir bacağını şampuanlar oluşturmaktadır. Yeterince etkili bir şampuan kullanımı seboreik dermatit tedavisinde kullanılabileceği gibi tekrarlamasını da engeller.

Seboreik dermatit tedavisi şöyle olmalıdır;

Ağır vakalarda Dermotto Losyon, Emovate, Betnovate gibi ürünler yanı sıra seboreik dermatit tedavi şampuanı kullanılır. Klinik tablo geriledikten sonra losyon tedavisi (betnovate gurubu ilaçlar kortizon içerdiği için uzun süre kullanılamaz) bırakılır ve şampuanla idame tedaviyle devam edilir. Bu şekilde hastalığın tekrar alevlenmesi önlenir.

Orta düzey ve hafif seboreik dermatit vakalarında bir tek şampuanla tedavi yapılabilir bu durumda seçilecek şampuan sürekli kullanıma uygun olmalıdır.

Kullanılacak şampuanların sadece kepeğe etkili olmamalı aynı zamanda şu etkileri de yapmalıdır.

  • Saçta yağlanmayı azaltmalı.
  • Var olan mantarı da tedavi etmeli.
  • Kaşıntıyı gidermeli.
  • Ciltteki kızarıklığı düzeltmeli
  • Nemlilik hissini azaltmalı.
  • Sürekli kullanımda saç ve saçlı deriyi rahatsız etmeli.

Bu verilere uygun şampuan sürekli kullanıldığında seboreik dermatit bir daha rahatsız edecek düzeylere gelemez ve kalıcı tedavi sağlanmış olur. Vücudun diğer bölgelerinde görülen sebore ve benzeri rahatsızlıkların tedavisi daha farklıdır.

Seboreik Dermatit Tedavi

Tedaviyle klinik bulgular düzeldikten sonra climbazol içeren günlük kullanıma uygun bir şampuanla devam edilmelidir. Böylece hastalığın yeniden alevlenmesi uzun yıllar engellenebilir. Stres veya başka sebeple yeniden şikayetler başlayacak olursa haftada 1-2 defa Dermotto Losyon kullanmak uygun olur.

   Paylaş

Yorum yapılmamış