Dermotto

Saç ekimi dökülmeye dirençli ense alanından alınan saç köklerinin alınarak dökülmüş alana ekilmesi şeklinde uygulanan bir işlemdir, en sık görülen saç dökülmesi olan ailesel saç dökülmesinde ciddi bir çözümdür. Çünkü ekim yapılan üst kısımlar sağlıklıdır. Ekim yapılacak alanda dökülme sebebi ailesel değil de cilt hastalığından dolayı olmuşsa ve cilt sorunu aynı şekilde devam ediyorsa ekilen saç kökleri aynı sebeple  dökülebilir. Bu durum kesin olmamakla birlikte aynı sorunun ekilen köklere de zarar verebileceği görüşler vardır.

Saç Ekimi Yapılırmı

Sonuç olarak seboreik dermatit olan bir kişide saç dökülmesinin sebebi seboreik dermatitse ekim tedavisi bitiminde yani hastalık iyileştikten sonra yapılmalıdır. Seboroik dermatit olmasına rağmen saç dökülme sebebi ailesel ise bu durumda saç ekimi yapmanın sakıncası olmaz. Ancak dokuyu rahatlatmak ve kısmi düzelme için ekim öncesi 1 hafta kadar Dermotto Losyon kullanılmalıdır.

Bu şekilde sebore varken saç ekimi yapıldığında ekimden sonraki ilk banyodan çıkışta Dermotto Losyon gibi kortizon içermeyen seboreik dermatit ilacı kullanımına hemen başlanmalıdır. Ekim sonrası kortizonlu losyonlar kortizonların yan etkileri sebebi ile önerilmez.

   Paylaş

Yorum yapılmamış