Dermotto

Yağlı egzama tedavisi için oldukça gelişmiş imkanlar olup, bunların başında krem , merhem, losyon ve şampuan gibi çeşitli formlarda ürünler kulanılmaktadır. Fakat burada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken kullanılacak olan bu ürünün hangi formunun kullanılacağı hastalığın bulunduğu bölgeye göre belirlenir.  Yandaki metni okudunuzda demek istediğimi daha net anlayacaksınız. Kıl olmayan bölgelerdeki yağlı egzama krem ve merhemlerle tedavi edilirken, kıl olan alanlardakiler ise şampuan ve losyon kullanılması gerekir. Tabi ki olay burada bitmiyor. Kullanacağımız ürünlerde de dikkat etmemiz gerekenler olacaktır.

Seboreik Dermatit Losyon

Kıllı bölge dendiğinde daha çok saç, sakal, bıyık, kaş akla gelir ve bu bölgelerde kortizon içeren losyonlar ya da kortizonların yaptığı yan etkilere sebep olmayan bitkisel kortizon ( meyan kökü extractı- fito steroid) içeren ve ek olarak mantar etkili DermoTTO gibi tea tree oil içeren ürünler kullanılır. Kıllı alanlardan saçlı deride şampuanlarda kullanılmalıdır. Şampuan olarak Seboderm gibi climbazol içeren şampuanlar veya ketokonazol içeren şampuanlar kullanılır. Seboderm günlük kullanıma uygun kalitede üretilmiştir. Diğer yağlı egzama şampuanları haftada 2 defadan fazla kullanılırsa saçı yıpratabilir.

Diğer vücut alanlarındaki egzama ve yağlı egzama için merhem ve krem kullanılır demiştik. Yine bunlarda kortizon içerenler ve bitkisel kortizon içerenler vardır. Kortizonun yan etkileri olduğu ve hastalığın kronik yani uzun tedavi süreci gerektireceğini bilerek bitkisel kortizon olan meyan kökü extractı içeren Pruzon gibi bitkisel içerikli merhemler tercih edilmelidir.

Yağlı egzama bitkisel krem dendiğinde akla meyan kökü extractı içeren merhemler gelir. Bu grupta Pruzon merhem bitkisel kortizon yanı sıra kalamin, çinko oxit ve TTO gibi maddeler de içermektedir. Egzamanın daha çok yüz, burun kenarları, kulak içi bölgelerinde görülmesi sebebiyle fondöten renginde üretilmiştir, bu sayede sürüldüğü alanda kirliliğe sebep olmaz hatta varsa sivilce lekeleri ve çukurluklarını da kısmen kamufle eder. Tedavinin süresi alınan cevaba göre değişir.

   Paylaş

Yorum yapılmamış