Dermotto

Yağlı Egzama TeşhisiYağlı egzama teşhisi muayeneyle konur, tecrübeli bir doktor % 100 yakın doğrulukla teşhis edebilir. İlk ve en sık rastlanan bulgu kepektir. Ancak kafa derisinde kepek oluşumu çok yaygın bir sorundur ve bunların çok az bir kısmı yağlı egzamadan kaynaklanır. Seboreik dermatitte en fazla rahatsız eden bulgulardan biri kepektir. Ama bu hastalıkta görülen kepek çok daha şiddetlidir ve kepek parçaları daha büyüktür ve bu hastalıkta kepek büyük parçalar halinde dökülür.

En sık rastlanan ikinci belirti ise ciltte kızarıklıktır, kızarıklık çıplak gözle rahatça görülecek düzeydedir ve kılsız alanda ciddi kozmetik sorun yaratır.

Diğer belirtiler; kaşınma, ıslaklık hissi , deride hafif kabarıklıktır. Kızarıklık olan alanda cilt yağlı ve nemlidir.

Bu belirtiler görüldüğünde yağlı egzama akla gelmelidir. Yerleşim yeri de önemli bir ayırt edici özelliktir. Bu belirti ve bulgular saç, sakal, bıyık, kaş gibi kıllı bölgeler ve burun yanları, kulak yolu, göğüs altları (bayanlarda), daha seyrek olarak apış arası, göbek gibi alanlardır. Sırtta da seyrek görülür. Kılsız alanların ortak özelliği deri kıvrımları ve yağlı bölgelerde sıktır.

Hastalığın teşhisi muayeneyle konur. Ancak sebepler arasında sayılan mantarların varlığının kanıtlanması için mantar tahlili yapılabilir. Mantar hastalıkta % 60 oranında rastlandığı için mantarlar suçlanmaktadır ve mantarlara etkili ürünle birlikte tedavi planlanması başarıyı artırır. Sıkça uygulanmasa da mantar araştırması dışında ciltten biopsi alınarak kesin teşhis konabilir. Kronik ve doğru olmayan tedaviyle çok sık tekrarlayan bir hastalık olduğu için kesin teşhis konup doğru ve ciddiye alınan bir şekilde tedavi planlanmalıdır.

Kafada yağlı egzama en sık sınırı saç sınırında görülür ancak tüm kafaya da yayılabilir.

   Paylaş

Yorum yapılmamış