Dermotto

Yüz bölgesi doğal şartlara daha fazla maruz kalması nedeniyle, vücudun bir tür savunma mekanizması daha doğrusu koruma tabakası olan yağ salgısının en fazla olduğu alandır. İnsanlarda yağ salgılarının fazla olması bazı cilt hastalıklarının daha fazla olmasına neden olmaktadır. Bunun en belirgin olanı ise seboreik dermatit sorunudur.  Yüzde görülen seboreik dermatit görülme sıklığı diğer vücut bölgelerinden daha yüksektir.  Yüz dışında kulak deliği, koltuk altı, meme altları, apış arası da seboreik dermatitin sık görüldüğü yerlerdir. Yüzün en yağlı bölgesi olan burun üstündeki kelebek şeklindeki alansa bu hastalığın en çok görüldüğü cilt bölgesidir. Saçlı deri ve diğer kıllı bölgelerdeki seboreik dermatit hakkında ayrı konular yazılmıştır. O nedenle şimdilik o konuyu geçip, yüz ile devam edelim.

Seboreik dermatit yüzdeMantar Problemi de Görülür!
Yüz yer yer kıllı oluğu için kıllı alanlarda mantar görülme ihtimali de olabilir. Bu bölgede oluşan seboreik dermatit daha rahatsız edici olmaktadır. Çünkü kaşındığında rahat kaşınabilecek bir alan değildir.

Yüzde Seboreik Dermatit Tedavisi
Yaygın olarak kotizonlar kullanılmakta olup, ama yan etkileri ( ciltte incelme, kılcal damar oluşması, morarma gibi) sebebiyle dikkatli olunmalı ve kısa sürede bırakılmalıdır. Bitkisel kortizonlar (fitosteroid) kortizonların yan etkisini göstermeden aynı etkiyi göstermektedir. Bitkisel seboreik dermatit ilaçları arasında en bilinenini Pruzon merhemdir. İçeriğinde bitkisel kortizon olması kısa sürede olumlu yanıt alınması öne çıkarmaktadır, Pruzon merhemin yüz bölgesinde kullanımda en büyük avantajı fondöten gibi cilt renginde olmasıdır. Cilt renginde olduğu için sürüldüğü anda bile görsel kirlilik oluşturmaz. Pruzon’un en önemli dezavantajı içeriğindeki bitkiler sebebiyle hafif kötü kokmasıdır.

Kafada ve Yüzde Seboreik Dermatit Farkı
Yüzde seboreik dermatit varsa genellikle saçlı bölgede de olur. İkisinin tedavisi farklı ilaçlarla yapılır. Saçlı bölgedeki için climbazol içeren şampuanlar yanı sıra kortizon veya tercihen bitkisel kortizon içeren solüsyonlar kullanılırken yüzde merhem formu tercih edilir. Çünkü yüz bölgesine şampuan kullanamayız.

   Paylaş

Yorum yapılmamış